ד"ר איל דודסון

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סדרת הופעות של שירים וסיפורים במשותף עם הזמר והיוצר עמיחי קופל

נגן וידאו

מופע ארץ אהבתי

מהו סוד הקשר שמחבר בין עם ישראל לארץ ישראל, ושמצליח לדלג על פני דורות ושנים אינספור ועל פני גבולות ומרחקים על פני כדור הארץ? רבים ניסו לפצח את החידה הזו, שאין לה אח ורע בתולדות המין האנושי ותולדות העמים. אנחנו לא מבטיחים לפענח את התעלומה בערב אחד, אבל כן מבטיחים להביא, בסיפור ובשיר, את סיפורם של הבעל שם טוב ורבי נחמן, הרמב”ן ורבי שלום שרעבי, את עמידתם של ראשוני המתיישבים ביסוד המעלה ובטירת צבי, ולגלות את סודם של אישים ויישובים נוספים, סיפורים ושירים שנוגעים בקשר המיוחד הזה, שבין אדם ואדמה, בין עם ישראל לארץ ישראל, סיפורים ושירים שנוגעים בנשמה.

בין ארץ לשמים ירושלים

לאן התגלגלה הכרית המופלאה שהצילה את הגאון מווילנה? מי גנב את הבית הנוסף של השיר “מעל פסגת הר הצופים”? כיצד ניצל רבי ישראל משקלוב ממוות בדרכו לירושלים? מה הייתה צוואתה של הלוחמת מן הרובע היהודי? מה קרה כשהעזו לשנות את שמו של רחוב יפו? כיצד הפך מעילו של נפוליאון לפרוכת של ארון קודש בבית כנסת ירושלמי? מהו סודו של האלמוני שחקק על אבני הכותל פסוק מספר ישעיהו? ומהו הסיפור האנושי שמסתתר מאחורי השיר “ראיתי עיר עוטפת אור”?

המופע ‘בין ארץ לשמים ירושלים’ הוא מיזם מקורי, המפגיש בין ההיסטוריון, הסופר וחוקר ירושלים ד”ר איל דודסון, ובין המוסיקאי, הזמר והיוצר עמיחי קופל. במופע מתנהל דיאלוג בין סיפורים לשירים, כולם מתייחסים לדמויותיה, לסמטאותיה ולשכונותיה של ירושלים, וכולם נוגעים בערכיה העמוקים של העיר, ובקשר המיוחד והנצחי שמחבר אותה עם העם היהודי. זהו מופע מרגש, שנוגע בחיבור המופלא שבין אנשים עם נשמה יתירה לבין “אבנים עם לב אדם”. המופע כולו מלווה במצגות עם תמונות מרהיבות והיסטוריות, ובמילות השירים – המזמינות את הקהל להשתתף.

 השירים והסיפורים רוקמים את הקשר העדין והמיוחד בין דורות העבר לבין דור ההווה, מתייחסים למלחמות התקומה, ומנתחים בהתבוננות מעמיקה, אך לעתים גם קצת הומוריסטית, את מציאות חיינו כיום, בירושלים המאוחדת – בירתה הנצחית של מדינת ישראל.

מעורב ירושלמי

ירושלים היא עיר שחוברה לה יחדיו, אבל כדי לחבר אותה יחדיו היה צורך לתפור פיסות של אנשים, מנהגים, מאכלים, שירים והווי מגוונים ושונים זה מזה. אולי פשוט כי לא הייתה לה ברירה, ירושלים הצליחה לעשות את זה. דווקא משום שמשכה אליה יהודים מכל רחבי התפוצות, היא הצליחה לחבר מזרח ומערב, דרבוקה ופסנתר, מטבוחה וקוגל, ולהפוך לעיר של כלל ישראל. במופע “מעורב ירושלמי” נגלה את סודם של החיבורים המופלאים הללו, נספר על שכונות ואנשים, נשיר את הניגונים השונים ונחוש את נפתולי הסכסוכים של העיר המפולגת ביותר בעולם, שאין מאוחדת ממנה.

ד”ר איל דודסון – היסטוריון וחוקר ארץ ישראל, מרצה במכללות האקדמיות הרצוג ואורות ישראל, יועץ חינוכי ואקדמי לתכניות לימודים במשרד החינוך, מורה דרך, מחבר ועורך ספרי ארץ ישראל וירושלים.

עמיחי קופל – מוסיקאי, שר ומנגן בפסנתר, קלידים וחליל צד. בוגר המחלקה למוסיקולוגיה באוניברסיטת בר אילן ובמכללת הד למוסיקה עכשווית בתל אביב, שותף בתיאטרון “פסיפס”, מעבד ויוצר.

ד"ר אייל דודסון

רוצים לקבל עדכונים ?
מוזמנים להרשם לניוזלטר וכל העדכונים ישלחו אליכם ישירות למייל
דילוג לתוכן